Dieta wegetariańska - moda czy filozofia życiowa

Coraz częściej słyszy się o wpływie żywienia na zdrowie i kondycję człowieka. Wiele osób poszukuje rozwiązań żywieniowych, które będą miały wymierny wpływ prozdrowotny. Dietetycy trąbią na alarm, że jeśli nie zmienimy nawyków, to otyłość i choroby cywilizacyjne będą dotykać większą część społeczeństwa. Warto więc może zacząć stosować dietę wegetariańską, która wydaje się być zdrową alternatywą dla żywności przetworzonej, jaką na co dzień spożywamy.

Wegetarianizm jest od lat znanym sposobem żywienia, ale także swoistą ideologią i sposobem na zdrowe życie. Zdecydowanie odrzuca w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego, choć niektóre odmiany dopuszczają spożywanie wyrobów mlecznych, jaj czy ryb. Jednak jej najbardziej restrykcyjna odmiana, weganizm, brak jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego uważa za zdecydowaną zaletę. Wbrew powszechnym opiniom, jakoby dieta bezmięsna była uboga w składniki odżywcze i prowadziła do niedoborów białka, witamin i innych niezbędnych elementów do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stan zdrowia wegetarian zaprzecza tej teorii. Okazuje się bowiem, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska doskonale sprawdza się jako zdrowy sposób żywienia.

Wśród wielu pozytywnych czynników tej diety wymienia się przede wszystkim jej dobroczynny wpływ na proces trawienia. Duża zawartość błonnika wyjątkowo korzystnie działa na metabolizm, a co za tym idzie, łatwiej utrzymać szczupłą sylwetkę. Duża zawartość w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych, w które obfitują niektóre pokarmu roślinne, przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu. Wegetarianie nie mają zwykle najmniejszego z tym problemu, a więc i ich układ krwionośny pracuje lepiej. Dieta wegetariańska ma zdecydowanie korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka i choć przygotowywanie posiłków jest dość pracochłonne, to wymierne jej efekty są warte włożonej pracy.